Świniuszka (488 m n.p.m.)

To malownicze wzniesienie, ułożone w głębokich lasach sosnowych, kryje w sobie wiele niespodzianek. Można tu spotkać wiele ciekawych jurajskich skał, grot i jaskiń. Ze szczytu góry, ze skalnego tarasu widokowego, można zobaczyć przepiękna panoramę Rodak i okolic, a przy sprzyjającej aurze – również Pustynię Błędowską. Wędrówka wydeptanymi tam ścieżkami jest niesamowicie tajemnicza i pełna uroku. Na północno – zachodnim zboczu góry, wśród drzew, za niewielkim skałkami, znajduje się otwór jednej z najgłębszych i najniebezpieczniejszych jaskiń Jury - Jaskini na Świniuszce. Ma ona 124 m długości i 37 m głębokości. Pod samą Świniuszką są źródła rzeczki Minóżka, z krystalicznie czystą wodą, po którą przyjeżdżają ludzie często z bardzo daleka. Tutejsza woda ceniona jest ze względów smakowych. Podobno wzmaga apetyt. Z rzeką Minóżką związana jest miejscowa legenda o mamonach, inaczej bogienkach, złych duchach przybierających postać kobiecą. Mamony miały w tej rzece prać bieliznę. Ta sama woda wypełniała kiedyś pobliski, otoczony lasem, basen kąpielowy, pozostały po dawnym ośrodku kolonijno harcerskim.

W lasach często występuje dzikie zwierzęta takie jak: borsuki, lisy, zające, sarny, łasice. Są tam również liczne ptactwo sowy, dzięcioły. W lesie najczęściej rosną sosny na piaskach, lecz także znajdują się jodły, buki, lipy i świerki. W jaskiniach można spotkać całe stada nietoperzy.

Klimat przypomina kontynentalny, ponieważ istnieje duża amplituda temperatur rocznych oraz dobowych które mają do kilkunastu stopni. W lecie temperatury sięgają nawet do 38–39 °C, w mroźne zimy temperatura spada maksymalnie do −30 °C.

Ciekawostka. Ze szczytu góry przy sprzyjających warunkach można zobaczyć w stronę południa Tatry i bardziej na zachód Babią Górę, natomiast w stronę północy klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie.